1990 metais atkūrus Lietuvos valstybės nepriklausomybę, Lietuvos valstybė atkūrė ir kūrė ne tik savo valstybės institucijas, ginkluotąsias pajėgas, ekonomiką, kultūrą, bet ir Lietuvos valstybingumo simboliką. Pasieniečiams taip pat buvo būtina turėti (susikurti) savo simboliką.
Prie pasienio tarnybos simbolikos kūrimo „prisilietė“ ir savo idėjas įgyvendino ne vienas žymus Lietuvos menininkas, dailininkas, dizaineris. Projektiniai darbai sienos apsaugos tarnybai – tai tik lašelis jūroje, žvelgiant į dailininkų nueitą kūrybinį kelią bei solidžių darbų įvairovę jų kūrybos archyvuose…
Susipažinkite su Rolandu Rimkūnu, kūrusiu VSAT Pasieniečių mokyklos ir Jaunojo pasieniečio būrelio simboliką.
ROLANDAS RIMKŪNAS (g. 1963 m.) – menininkas, dailininkas, grafikas, dizaineris ir pedagogas – Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto profesorius. Didžiąją kūrybos dalį skiria heraldikos ir grafinio dizaino darbams (herbai, herbiniai antspaudai, vėliavų projektai, logotipai, ženklai, plakatai). Taip pat aktyviai kuria klasikinės grafikos, konceptualaus piešinio, knygų iliustracijos srityse. Sukūrė dizainą nemažam kiekiui proginių monetų.
Daugiau informacijos apie autorių čia.
R. Rimkūnas 2002 m. sukūrė VSAT Pasieniečių mokyklos vėliavos, ženklo (su sakalu), ženkliuko projektus; 2016 m. – sukūrė Jaunojo pasieniečio būrelio (JPB) vėliavos, ženklo, ženkliukų projektus.
Rolandas Rimkūnas pasakoja:
„2002 metais kūriau VSAT Pasieniečių mokyklai (PM) vėliavos, ženklo ir ženkliuko projektus, atsižvelgdamas į anksčiau jau kito dailininko (aut. Nerijaus Treinio) sukurtą VSAT vėliavą ir ženklą. Lietuvos heraldikos komisijoje derinau, kad būtų išlaikyta bendra stilistika. Kodėl PM ženklui pristatyti buvo pasirinktas sakalas? Nes jis simbolizuoja akylumą, budrumą ir ryžtingumą – savybes reikalingas būsimiems pasienio apsaugos tarnybos pareigūnams. Geltona jo spalva pasirinkta, nes tokios taisyklės – norint sukurti didesnį kontrastą juodame fone, naudojama aukso (geltonos) arba sidabro (šviesiai pilkos) spalvos figūra.
Nuotr. VSAT Pasieniečių mokyklos ženklo (emblemos) ir ženkliuko pavyzdžiai
Pasieniečių mokyklos vėliavos, ženklo ir ženkliuko aprašymai čia.
Vėliau – 2016 metais, gavau užsakymą sukurti ir Jaunojo pasieniečio būrelio (JPB) vėliavą, ženklą ir ženkliuką. Vėlgi, atsižvelgiau į jau sukurtus VSAT ir Pasieniečių mokyklos ženklus – kurdamas, derindamas, panaudojau sakalo sparnų motyvą JPB vėliavoje ir ženkle.
Nuotr. Jaunojo pasieniečio būrelio vėliavos, ženklo (emblemos) ir ženkliuko pavyzdžiai
JPB ženklo (emblemos) etalonas aprašymas čia
Vykdyti užsakymą būdavo nelengva, nes kūrėjas turi būti ne tik dailininkas, bet ir neblogas psichologas. Lakstai, bėgioji, su visais derini, bandai įsiklausyti į įvairias nuomones – turi jausti ir visų komisijos narių tarpusavio bendravimo, hierarchijos, simpatijų ar antipatijų vienas kitam niuansus, „kovos su oponentais“ ypatumus ir išlaviruoti. Tačiau galop vis tik prieinama prie bendros nuomonės, sutarimo. Ir jau tuomet, Lietuvos heraldikos komisija patvirtindavo projektą. Nors yra buvę atvejų (ne VSAT), kai po bendro pritarimo projektui ir Lietuvos heraldikos komisijos patvirtinimo, institucijos vadovas (nedalyvavęs komisijos veikloje) pareiškė savo nuomonę, jog jam netinka, nepatinka… Reikėjo įtikinti ir jį. Pavyko.
Man malonu jog prisiminėte, susiradote, domitės mano kurtais darbais.“
Teksto autorė – VSAT Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Vesta Juozapaitytė.