Aktyviausioms ir įdomiausiai iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ veiklas vykdžiusioms institucijoms LR švietimo, mokslo ir sporto ministrė padėka ir kelionė į Estiją

Septintus metus iš eilės pasieniečiai aktyviai prisideda prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos iniciatyvos „Atverk duris vasarai“, kuri suteikia mokyklinio amžiaus vaikams prasmingai leisti vasaros atostogas. Pasieniečių įdirbis buvo įvertintas – Varėnos ir Pagėgių pasienio rinktnės, Pagėgių pasienio rinktnės Šiaulių užkarda bei Pasieniečių mokykla buvo apdovanoti ministrės padėkomis ir išvyka į Estiją.

Vasaros pradžioje Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru (Centras) pakvietė švietimo, kultūros ir kitas įstaigas įsitraukti į iniciatyvą „Atverk duris vasarai“.

Šiemet iniciatyva vyko jau septintąjį kartą. Prie  prasmingos iniciatyvos prisijungė ir galimybę daugiau nei 25 tūkstančiams vaikų turiningiau leisti vasarą,  saugias edukacines erdves suteikė per 270 įstaigų iš įvairių Lietuvos kraštų. Vaikams organizuotos sportinės, kūrybinės, intelektualios ir kitos veiklos.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos pasienio rinktinės bendruomenės pareigūnių organizuotose, rinktinės padaliniuose vykusiose veiklose apsilankė beveik 700 jaunuolių iš Lietuvos ir Ukrainos.

Pasieniečiai siekdami ugdyti mokinių patriotiškumą,  pilietiškumą ir viešinti šios profesijos pasirinkimo galimybes, organizavo specialius renginius ir jų metu vaikus supažindino su pasieniečio darbo specifika. Veiklų metu buvo demonstruojamos tarnybos metu naudojamos transporto ir specialiosios priemonės, ginkluotė, supažindinama su pasienyje dirbančių kolegų, kinologų veikla, šunų dresūros, elgesio bei priežiūros ypatybėmis. Vaikai sužinojo ir apie tarnybinių šunų,  išėjusių į pensiją likimą  –  jie savo dienas nugyvena kinologo namuose, su kuriuo daug metų vykdė tarnybą.

Kaip ir kasmet,  aktyviausių ir įdomiausių veiklų organizatoriai apdovanojami. Šių metų spalio mėnesį, trys dešimtys įdomiausiai veiklas vykdžiusios įstaigos buvo apdovanotos pažintine kelione į Estija ir  kiekvienai iš jų įteiktos švietimo ministrės padėkos.

Penktadienį VSAT rinktinių deleguotos atstovės: vyresnioji specialistė Elžbieta Korklinevska, viešųjų ryšių specialistė Laura Jurgelevičiūtė, specialistės Loreta Jurevičiūtė-Šamonskė, Kristina Minsevičiūtė ir Irina Zagorskienė, vyresnioji specialistė Vita Ažnė kartu su 26 įvairių įstaigų (mokyklų, bibliotekų, amatų centrų) atstovais autobusu išvyko į Estiją, Virtsu uostą, iš kurio keltu plaukė į Muhu salą. Iš jos, įspūdį paliekančiu Vaike Vain sąsiauriu vyko į didžiausią Estijos Saaremos salą. Pakeliui aplankė Koguvos etnografinį kaimą – muziejų. Tęsiant kelionę, atvyko į Kuressaarę – salos sostinę, miestą – kurortą. Jame aplankė didingą, riterių laikus menančią pilį  –  geriausiai išlikusią viduramžių pilį Baltijos šalyse. Pasižvalgę, prie istorinių reliktų prisilietę, keliauninkai vyko  Pangos skardžio link, kurio aukštis 21,2 metro, o prieš akis – Baltijos jūra. Iššūkių ir ekstremalių pojūčių mėgėjai įsiamžinę ant kvapą gniaužiančių uolų, vyko grožėtis senaisiais malūnais Anglos vėjo malūnų muziejuje.  Tada aplankė Kali ežerą, kurį suformavo šioje vietoje daugiau negu prieš 4000 metų nukritęs meteoritas.  Baigiantis dienai sugrįžo į žemyną. Po intensyvios dienos įspūdžių, vyko apdovanojimo ceremonija, kurios metu visų institucijų atstovams buvo įteiktos švietimo ministrės padėkos ir iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ draugų: „Kavos Draugas“,  Sapiegos klinika, „Glasses on“ ir „RT Tax“  įsteigti prizai.

Antrą dieną pažintis su Estija  tesėsi Taline – viename seniausių Baltijos miestų: aplankytas naujausias  Talino–Hidrolėktuvų uosto muziejų, kuris šiandien yra populiariausias Baltijos šalyse, keliauta po  viduramžių senamiestį, įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, užkopta į Toompea kalvą, kurioje išvydo pilį – istorinį politinį ir administracinį centrą – dabar joje dirba Estijos parlamentas.

Taline apžiūrėtas ir įspūdingas savo forma – Aleksandro Neviškio  soboras, Domo katedra – viduramžius menanti svarbiausia miesto bažnyčia, apžvalgos aikštelės, iš kurių atsiveria Talino panoramos. Nusileidę į žemutinį miestą, senamiesčio širdyje, pasigrožėjo miesto amatininkų ir pirklių namais, Šv. Mikalojaus ir Šv. Olavo bažnyčiomis.

Kelionės į Estiją metu,  keliaujant per Lietuvą ir Latviją, nuostabios gidės pastangomis sužinojome naudingos informacijos apie Baltijos šalių ekonominius, kultūrinius, istorinius, geografinius ir politinius panašumus bei išskirtinumus.

Taip pat visų institucijų atstovai pristatė vasarą vykdytas veiklas, dalijosi patirtimi ir užmezgė naujus tarpinstitucinius kontaktus bei suplanavo bendras veiklas.

Teksto autorė – Laura Jurgelevičiūtė